Kirjoittaja Uru » 31.08.2017 10:08
Tässä alkaakin olla suosikkini Orion tarinakokonaisuuksista ohitse...
Kamakirin veljekset laumoineen töppäsivät tämän taistelun kyllä täydellisesti. Ne eivät odottaneet hyökkäystä, minkä seurauksena niiden lauma saatiin hajotettua todella helpolla.
Ouun armeijan tyyli ihmetyttää tässä tosi paljon. Onko oikeasti niin, että ilman Giniä ja Weediä pitämässä vahtia, kukaan koirista ei kykene minkäänlaiseen moraaliseen ajatteluun? Tämä Kamakirin teloitus on oikeasti ihan puhdasta Hougen-meininkiä. Ymmärrän, että Izou ja muut ulkopuolisemmat hyväksyvät asian, samoin Orion rämäpäisenä, mutta Tesshin, jonka piti olla Ginin seuraaja, on unohtanut Ouun periaatteet myös täysin. Yamabiko on myös aika tuuliviiri, koska aluksi se ihan huoletta tapattaa antautuneita sotilaita, mutta muuttaa sitten kohta mieltään. Lohduttaa varmasti tyyppejä, joilta katkottiin jalat 15 minuuttia sitten. Hups.
Olin tosi yllättynyt siitä, että Siriukseen ei tullut mitään vammoja Battouga-osumasta...
Sivu 82 ja eteenpäin. Koin jotenkin koomiseksi, kun kaksi supersöpöä koiranpentua repii toisiltaan kurkkua auki... Siriuksen ja Orionin "et ole enää veljeni" olisi ollut hieman dramaattisempaa, jos sitä ei olisi toisteltu niin paljoa.
Siriuksen panttivanki-ehdotus oli hyvä siihen saakka, kunnes se pyysi Kamakiria tappamaan hänet. Mitä järkeä siinä nyt olisi ollut? On Kamakiri toki äkkipikainen ja näin, mutta ei se mikään tyhmä ole.
Tyhmemmäksi pääsi vain Orionin idea tappaa Kamakiri, että Sirius lopettaa sen fanittamisen. Lynkkaus olisi varmasti nostanut Siriuksen mielialaa. Pidin tosin siitä, miten Orion muutti mieltään ja ei lopulta iskenyt.
Kamakiri on hahmona aika cool. Se on oikeastaan sellainen, millaiseksi kuvittelin sen isän, mutta sittenpä paljastui toisin. Pidän siitä, että se ei taivu vihollisen edessä ja vain lähtee pois, kun on hävinnyt taistelun. On nimittäin hivenen lapsellista touhua ihan Ouun ja Yamabikon porukoilta odottaa jotain virallista anteeksipyyntöä ja todeta, että kaikki on sitten hyvin.
Ja jos Sirius olisi kertonut tästä käännytyssuunnitelmasta vähän aikaisemmin, olisi tältä tappelulta ehkä vältytty. Tai ainakin Orionin ja Siriuksen välillä olisi ollut vähän vähemmän draamaa...
Huh, olikohan eka kerta, kun Takahashi kertoo mangan tekemisestä Orionin loppupuheissa?! Pitääpä odotella näitä vesiputouksia~
Ja ihan tällaisena sivukysymyksenä: Mitä pahaa Kamakirin veljekset ovat varsinaisesti tehneet, että ne ansaitsevat tällaisen kohtelun? Eivät ne ole tappaneet ketään Ouun joukoista eivätkä ne ole pahiksina verrattavissa kehenkään muuhun. Kostosta ne ovat toki puhuneet, mutta eivät ole saaneet mitään aikaan.
Lue Last Warsin uusimmat tapahtumat
täältä.